Kenzie McCann is named captain of the Class AA softball all-state team. Eddie Ferrari, WVMetroNews.com

By: MetroNews Staff | Posted: May 30, 2018 | Source: WV MetroNews

CHARLESTON, W.Va. — The 2018 Class AA West Virginia high school softball all-state teams, as selected by the West Virginia Sports Writers Association.

 

FIRST TEAM

P – Delani Buckner, Herbert Hoover, So.

P – Kenzie McCann, Chapmanville, Sr. (captain)

P – Holly Brehm, Wyoming East, Jr.

P – Taylor Bonnett, Poca, Sr.

IF – Jenna Thomas, Sissonville, Jr.

IF – Emily Riggs, Bridgeport, Jr.

IF – Brooke Clark, Shady Spring, Sr.

IF – Kirsten Belcher, Herbert Hoover, Sr.

IF – Ashleigh Sexton, Independence, Jr.

OF – Rachel Pennington, Lincoln County, Sr.

OF – Grace Hefner, Braxton County, Sr.

OF – Megan Seafler, Herbert Hoover, Jr.

C – Amber Frame, Braxton County, Sr.

C – Bella Posey, Lewis County, Jr.

UTIL – Olivia Mace, Roane County, Sr.

UTIL – Carly Cooper, Petersburg, So.

UTIL – Alivia Rosnick, Weir, Jr.

UTIL – Madison Anderson, Keyser, Sr.

 

SECOND TEAM

P – Bella Savilla, Nitro, Fr.

P – Aubrey Smith, Keyser, Jr.

P – Madison Corbin, East Fairmont, So.

P – Logan Shanholtz, Liberty-Harrison, Sr.

IF – Jenna Burgess, Petersburg, Fr.

IF – Haleigh Ferris, Lincoln, Sr.

IF – Peyton Wiseman, Shady Spring, Sr.

IF – Rebekah Woody, Herbert Hoover, Jr.

IF – Kerry Vanmeter, Petersburg, Sr.

OF – Tiara Snyder, Robert C. Byrd, Jr.

OF – Kara Browning, Chapmanville, Sr.

OF – Paige Humble, Bridgeport, Fr.

C – Hannah Walker, Oak Glen, Jr.

C – Rileigh Parsons, Wayne, Sr.

UTIL – Presley McGee, Herbert Hoover, So. (captain)

UTIL – Leah Cochran, Point Pleasant, Sr.

UTIL – Lydia Sweat, Nitro, So.

UTIL – Isabella Aperfine, Weir, Fr.

 

SPECIAL HONORABLE MENTION

Jada Freeman, Chapmanville

Chelsea Napier, Logan

Whitney Sansom, Wayne

Randa Watts, Lincoln County

Grace Belcher, Scott

Emilie Walker, Man

Sydney Houck, Winfield

Elyssa Medley, Winfield

Tori Gibeaut, Poca

Mallori Chapman, Herbert Hoover

Cortney Fizer, Herbert Hoover

Sophia Mikula, Weir

Hannah Patterson, Oak Glen

Lexi Boothe, Wyoming East

Kari Walker, Wyoming East

Bradlea Hayhurst, Shady Spring

Savannah Holbrook, Oak Hill

Nicole Kester, Independence

Savannah Bragg, Independence

Katie Hoffman, Berkeley Springs

Ashlyn Spears, Roane County

Payton Merica, Bridgeport

Grace Rock, Liberty Harrison

Gracey Lamm, Lincoln

Madi Andrick, Lincoln

Alexis Hudson, Lewis County

Emma Kennedy, Philip Barbour

Haley Smith, Elkins

Anna Runyan, Fairmont Senior

Ashton Malnick, North Marion

Cara Minor, North Marion

Kelsie Byus, Point Pleasant

 

HONORABLE MENTION

Natalie Fouts, Lincoln County

Charlee Mullins, Chapmanville

Baylee Pullen, Lincoln County

Kerigan Moore, Nitro

Mercedes Bush, Poca

KK Short, Winfield

Jessica Canterbury, Herbert Hoover

Allison Phillips, Weir

Samantha Kaczmarek, Weir

Alexa Andrews, Oak Glen

Autumn Miller, Wyoming East

Kaylen Parks, Independence

Katie Griffith, Wyoming East

Hannah Trump, Liberty Raleigh

Maddy Maynard, Liberty Raleigh

Kyndl Johnson, Wyoming East

Kiersten Roberts, River View

Alexis Nicholas, Nicholas County

Katie Richardson, PikeView

Allison Mace, Roane County

Kyla Smith, Clay County

Kassidy Heavner, Braxton County

Kate Stanley, Bridgeport

Allie McAllister, Liberty Harrison

Daisy Gibbons, Liberty Harrison

Hannah Ferris, Lincoln

Ashley Hawkins, Robert C. Byrd

Paije Bragg, Lewis County

Payton Campbell, Lewis County

Lauren Wilmoth, Elkins

Shay Swiger, East Fairmont

Saylor Atha, East Fairmont

Anna Runyon, Fairmont Senior

Tanner King, Point Pleasant

Peyton Jordan, Point Pleasant

There are no comments yet.

Leave a Reply